Pár- és családterápia
A pár- és családterápiás ellátás keretében könnyebben kifejleszthető a változási motiváció. Tisztázhatóak a családi szerepek és felelősségek, hogy hogyan kell „jól
szeretni”. Feltárható a szenvedélybetegség mibenléte, ezáltal nő a beteg elfogadottsága,
csökken a bűnbak-szerep jelentősége, kimozdítható az önsajnálatból. Az érzések és a kapcsolati szükségletek felvállalhatóvá válnak, ezáltal fontos erőforrások nyílnak meg. Feldolgozhatóak a családi traumák és sérülések, helyreállítható a bizalom. A családi működés magasabb szintje valósítható meg: élhető szabályok, kölcsönös törődés, nyílt kommunikáció, vállalható igények és szükségletek – ezek az absztinencia fenntartásáhoznélkülözhetetlenek!
A visszaesés-megelőzésben a családi kapcsolatok rendezésének szintén kiemelt szerepe van, hiszen a régi (gyakran destruktív) kapcsolati minták a régi reakciókat váltják ki. Megfigyeléseink szerint a visszaeséshez nagyon magas százalékban járul hozzá a párkapcsolatban tapasztalt stressz és/vagy kudarc – ebben speciális, a kötődési sajátosságokra fókuszáló módszerrel tudunk segíteni. A családterápia elkezdhető a szenvedélybeteg jelenléte nélkül is, és folytatható akkor is, ha a beteg rehabilitációs intézeti ellátásban részesül.
Hozzátartozói csoportA függőség hatékony kezelésében nagy szerepe van a hozzátartozók bevonásának a felépülés folyamatába, emellett fontos, hogy maguk a hozzátartozók is segítséget kapjanak, aktuális élethelyzetük megoldásában. Meggyőződésünk, hogy ennek legjobb formája, ha egymást erősítve és támogatva, a saját tapasztalataikat is megoszthatják egymással, miközben a szakember is tájékoztatást ad, tisztáz egyes kérdéseket. A sorstársi közösség, az egymás tapasztalataiból, sikeres megküzdési módjainak a megosztásából merített erő, motiváció segíti a hozzátartozókat lelki állapotuk javulásában. A családtagok közötti kapcsolódás helyreállítását is segíti a lelki munka, amit vállal a személy.